Proč bychom si netančily aneb nesoutěží jenom hudebníci

18/03/2024

Proč bychom si netančily

Projekt Smetana 200 v rámci Roku české hudby 2024 přinesl i vznik taneční soutěže Proč bychom si netančily určené neprofesionálním tanečníkům ve věku 6-26 let. Smyslem celého projektu bylo propojení celorepublikové kulturní scény prostřednictvím významného jubilea Bedřicha Smetany, které připadlo právě na letošní rok.

Proto se pod hlavičkou projektu Smetana 200 kromě řady hudebních a divadelních akcí uskutečnila též mimořádná celonárodní soutěž. Zadáním bylo choreografické zpracování  dle vlastního výběru z díla Bedřicha Smetany v původní podobě nebo v jakékoli klasické i neklasické autorské úpravě. Zároveň nesměla být součástí choreografií žádná projekce ani scénické svícení, jedinou povolenou rekvizitou byly kostýmy.

V průběhu února se uskutečnilo celkem sedm postupových kol. Do soutěže bylo přihlášeno 101 choreografií z tanečních škol a studií celé ČR, uvedeno bylo 84 choreografií, ve kterých tančilo 912 malých a mladých tanečníků a tanečnic.

Naše tanečnice, Michaela Faitová, Petra Čvrtečková a Tereza Obršálová, se zúčastnily kola konajícího se 23. února v Jiráskově divadle v Hronově. Pro naši společnou choreografii s názvem  „Tesklivě v naději“ jsme si vybrali polku g moll z cyklu Tři poetické polky. Společně s 2 choreografiemi ze ZUŠ Hronov a jednou z tvorby taneční skupiny Flash Dance Company TJ Sokol Jaroměř jsme zastupovali Královehradecký kraj. Další účastníci hronovského kola reprezentovali kraj Liberecký a jeden kolektiv Hlavní město Prahu. Z šesti tanečních škol se na jevišti představilo 10 choreografií, vystřídalo se celkem 102 dětí. Odborná porota složená z předních českých a zahraničních odborníků v oboru tance, hudby a divadla, v čele garanta soutěže Evy Blažíčkové, společně hodnotili nejen choreografické zpracování, výběr tématu, ale i připravenost a správné pedagogické vedení dětí. Po každém bloku proběhlo setkání poroty s jednotlivými pedagogy, kde proběhla nejen diskuse o tvorbě dané choreografie, ale i hodnocení a postřehy porotců.

Motivací účasti pedagogů a tanečníků byla účast na finále soutěže, které se uskuteční 11. května 2024 v Divadle Archa v Praze. V červnu vystoupí jeho nejúspěšnější účastníci na galapřehlídce festivalu Smetanova Litomyšl a absolutní vítěz získá také možnost vystoupit na celostátním festivalu ZUŠ OPEN 2024.

Vyhlášení  a výběr odborné poroty 12 postupujících choreografií z celé ČR proběhlo písemným vyjádřením dne 2. března 2024, v den 200 výročí narození Bedřicha Smetany, na webových stránkách projektu Smetana 200. I přes pozitivní hodnocení naší spolupráce  a vyspělé interpretace tanečnic, nebyla naše choreografie mezi 12 vybranými pro finálový večer. Přesto to stálo za to! Bylo to velmi milé, inspirativní a obohacující setkání nejen co se uměleckého zážitku týče.

Petra Felcmanová, učitelka tanečního oboru dobrušské ZUŠ

Klavíristé hráli v okrese

Okresní kolo soutěže MŠMT ve hře na klavír proběhlo v úterý 27.2.2024 v rychnovské ZUŠ.

A všichni naši klavíristé, kteří prošli školním kolem, se neztratili ani v okrese. Někteří dokonce vynikli nejvíc ze všech a postoupili do kola krajského!!! Jak jsme tedy dopadli?

Šimon Školník ((paní učitelka Eva Votroubková) – I. kategorie (do 9 let) – 1. místo s postupem do kola krajského

Evelína Černá (pan učitel Lukáš Koblása,) – II. kategorie (do 10 let) -  1. místo s postupem do kola krajského

Klára Novotná (paní učitelka Petra Marková) - IV. kategorie (do 12 let) -  3. místo

Žaneta Smrčková  (paní učitelka Eva Votroubková) - VI. kategorie (do 14 let) -  2. místo

Tsolmon Myagmarsuren (paní učitelka Štěpánka Holancová) - VII. kategorie (do 15 let) -  3. místo

Táňa Švorcová (paní učitelka Eva Votroubková) - VIII. kategorie (do 17 let) -  2. místo.

Všem GRATULUJEME !!! 

gallery
gallery
gallery
gallery
gallery
gallery
gallery
gallery
gallery
gallery
Zpět na články Rašková Martina